Zarządzanie emocjami

Zarządzanie emocjami

Zmiany, trudne decyzje, a czasami różnego rodzaju problemy stanowią nieodłączną część życia każdego z nas, z którymi musimy sobie poradzić, czasem samodzielnie, a czasem z pomocą najbliższych. Niekiedy rozmaite zdarzenia na płaszczyźnie osobistej lub zawodowej mogą wzbudzać wątpliwości, niepewność czy stres, to zaś często prowadzi do poczucia zagubienia bądź trudności w zrozumieniu odczuwanych emocji. Wówczas kontakt z psychoterapeutą albo psychologiem motywacyjnym może okazać się nieocenioną pomocą stanowiącą ważny krok na drodze do przezwyciężenia życiowych kłopotów.

Zajęcia motywacyjne z psychologiem i wspólne rozwiązywanie problemów

Czasami podjęcie ważnej życiowej decyzji albo poradzenie sobie z problemem natury emocjonalnej wymaga spojrzenia osoby niezaangażowanej w daną sprawę, która pomoże w ocenie sytuacji. Jeśli więc czujesz, że potrzebne Ci wsparcie psychoterapeuty na przykład w szczególnie trudnej chwili, opanowaniu emocji lub odzyskaniu motywacji do stawiania czoła codzienności, skorzystaj z naszej oferty konsultacji. W Yellow Glasses w Warszawie zapewniamy profesjonalną pomoc zarówno w formie jednorazowej porady, jak i rozpoczęcia terapii krótkoterminowej bądź zajęć motywacyjnych z psychologiem.

Kwestie związane ze zdrowiem psychicznym z roku na rok są coraz częściej poruszane w strefie publicznej. Zamiast stygmatyzacji wykazujemy coraz więcej zrozumienia, co z pewnością zawdzięczamy licznym głosom mówiącym, jak ważne jest dbanie o swoje własne samopoczucie i dobrostan emocjonalny. Dzięki wielu znanym osobom, które nie wstydziły się przyznać do depresji, dziś coraz więcej ludzi w każdym wieku również ma odwagę sięgnąć po pomoc. Po czym rozpoznać, że możemy mieć do czynienia właśnie z tą chorobą? Jakie są jej rodzaje i metody leczenia? Jak wspierać bliskiego w depresji?

Rodzaje i przyczyny depresji

Depresja jest przewlekłą, nawracającą chorobą, która wpływa na całe życie chorego. W zależności od jej źródła wyróżnić możemy kilka rodzajów choroby: endogenną, agitowaną, poporodową, reaktywną oraz sezonową. Każdy z tych typów wymaga innego podejścia terapeutycznego, jednak we wszystkich przypadkach niezbędne jest otoczenie chorego troską, zrozumieniem i miłością. Do wystąpienia objawów choroby przyczynić się mogą różne czynniki — zarówno te wewnętrzne (wrodzone, genetyczne), jak i zewnętrzne, na przykład zmiany hormonalne związane z ciążą, porodem oraz połogiem, silnie stresujące wydarzenia w życiu lub jesienno-zimowy spadek neuroprzekaźników. W każdym z tych przypadków należy skorzystać ze wsparcia psychoterapeutycznego oraz pomocy psychiatry, który zaleci odpowiednią metodę leczenia.

Objawy depresji

Depresja najczęściej objawia się znacznym obniżeniem nastroju, któremu towarzyszy utrata zainteresowania tym, co wcześniej sprawiało nam radość i przyjemność. Osobom chorym brakuje energii, co sprawia, że podejmują o wiele mniej działań czy prób. Z depresją wiąże się niska samoocena, zwątpienie w swoje możliwości, osłabiona koncentracja, a niekiedy nawet myśli samobójcze. Warto wiedzieć, że choroba ta objawia się nie tylko poprzez określone stany emocjonalne, ale również somatyczne. Może to być na przykład osłabiony apetyt, zaburzenia snu czy rozregulowanie cyklu miesiączkowego.

Leczenie depresji powinno odbywać się pod okiem psychiatry, który zadecyduje o proporcjach terapii farmakologicznej oraz psychoterapii. Korzystając ze wsparcia w Yellow Glasses, możesz wybrać konsultację online lub odwiedzić naszą poradnię w Warszawie. Oferujemy nie tylko prowadzenie terapii dla osoby cierpiącej na depresję, ale również udzielamy wszelkich rad i wskazówek dla najbliższego otoczenia chorego (czyli na przykład rodziny lub partnera).

Jak rozmawiać z mężczyzną w depresji?

Choć depresja przestaje być w naszym kraju tematem tabu, wciąż statystycznie dużo częściej to kobiety same decydują się poszukiwać wsparcia w psychoterapii. To bardzo ważne, aby zrozumieć, że szukanie pomocy nie jest oznaką słabości ani braku męskości — wręcz przeciwnie, to dowód na dojrzałość. W depresji bardzo ważne jest wsparcie najbliższego otoczenia, dlatego w kontaktach z chorym należy dać mu przestrzeń, zrozumienie, wsparcie oraz poczucie bezpieczeństwa. Skontaktuj się z poradnią Yellow Glasses, by dowiedzieć się, jak rozmawiać z mężczyzną w depresji lub rozpocząć własną drogę do wyzdrowienia. Zapraszamy!