Psychologia Zdrowia

Gadka o gęsiej skórce, czyli o tym, jak gadać, żeby się dogadać

Marcin_Kuplinski_psycholog
Marcin kulpiński Psycholog

Wiecie, co łączy pizzę z dobrym związkiem? Składniki! O ile w pizzy są to mąka, sos i ser, o tyle w relacji kluczowe są: komunikacja, zrozumienie i cierpliwość. Brzmi banalnie? A spróbujcie połączyć te trzy rzeczy, żonglując codziennymi obowiązkami, stresem i… no właśnie, emocjami.

Komunikacja – niby taka prosta

Mówimy, piszemy, gestykulujemy – komunikujemy się na okrągło. Ale czy na pewno skutecznie? W związkach często dochodzi do miskomunikacji, czyli sytuacji, gdy partnerzy interpretują słowa i gesty zupełnie inaczej. To jak gra w kalambury – niby wiadomo o co chodzi, ale dupa z tego wychodzi

Zrozumieć partnera – czyli misja (nie)możliwa?

Każdy z nas jest inny, ma swoje potrzeby, oczekiwania i sposób wyrażania siebie. Być może twój partner jest introwertykiem, który potrzebuje czasu na przemyślenie swoich uczuć, a ty jesteś ekstrawertykiem, który gada jak najęty i oczekuje natychmiastowej reakcji. To mieszanka wybuchowa! Ale do opanowania.

Rodzaje komunikacji – czyli dobierz język do sytuacji

Czasem warto użyć słów, czasem gestów, a czasem… ciszy. Ważne, by dopasować rodzaj komunikacji do sytuacji. Na poważne rozmowy wybierz spokojny moment, bez rozpraszaczy. A gdy emocje buzują, dajcie sobie czas na ochłonięcie, zamiast rzucać oskarżeniami.

Cierpliwość – cnota niewieścia, ale i męska też!

Budowanie zdrowej relacji to nie sprint, a maraton. Będą wzloty i upadki, chwile euforii i momenty zwątpienia. Ważne, by nie poddawać się i z cierpliwością dążyć do celu.

Ciekawostki – czyli gęsia skórka na ratunek!

Naukowcy dowiedli, że gdy czujemy silne emocje, nasze ciała reagują fizycznie. Pojawia się m.in. gęsia skórka, która może być sygnałem, że coś jest nie tak. Warto zwrócić uwagę na te sygnały i w odpowiednim momencie przerwać rozmowę, by ochłonąć.

Przykłady z życia wzięte – czyli jak gadać, żeby się nie pozabijać

 • Zamiast pretensji: “Znowu nie pozmywałeś naczyń!” spróbuj: “Byłabym wdzięczna, gdybyś pozmywał naczynia. Ja dzisiaj ogarnęłam pranie.”
 • Zamiast oskarżeń: “Ty nigdy ze mną nie rozmawiasz!” spróbuj: “Czuję się zaniedbana, gdy nie rozmawiamy. Chciałabym pogadać o tym, co słychać.”
 • Zamiast kłótni: “Masz rację, a ja się mylę!” spróbuj: “Rozumiem twój punkt widzenia. Może spróbujemy znaleźć rozwiązanie, które będzie dobre dla nas obojga.”

15 pytań, które uratują Twój związek - rozbudowane odpowiedzi:

 1. Jak mogę Cię wspierać w tej trudnej sytuacji?

  Po pierwsze, ważne jest, by zapytać partnera wprost, jakiej formy wsparcia potrzebuje. Może to być pomoc w codziennych obowiązkach, cierpliwe słuchanie, wspólne spędzanie czasu, a czasem po prostu fizyczna obecność i okazanie troski. Warto też zapewnić partnera o swojej gotowości do pomocy i dać mu do zrozumienia, że może na Ciebie liczyć.

  Przykład:

  “Kochanie, widzę, że przechodzisz teraz przez bardzo trudny okres. Chcę cię wspierać w każdy możliwy sposób. Jak mogę Ci pomóc? Czy mogę zrobić coś, by Ci to ułatwić? Jestem tu dla Ciebie i możesz na mnie liczyć.”

 2. Co mogę zrobić, byś poczuł/a się kochany/a?

  Słowa i gesty miłości są ważne, ale nie dla każdego oznaczają to samo. Warto porozmawiać z partnerem o tym, co sprawia, że czuje się kochany. Może to być fizyczny dotyk, słowa afirmacji, akty służby, prezenty lub wartościowy czas spędzony razem.

  Przykład:

  “Kochanie, zastanawiam się, co mogę zrobić, byś poczuł/a się kochany/a. Wiem, że ostatnio czujesz się przygnębiony/a. Może pójdziemy na spacer do parku, obejrzymy razem Twój ulubiony film, albo przygotuję Ci pyszną kolację? Co byś chciał/a robić?”

 3. O czym chciałbyś/chciałabyś porozmawiać, ale się boisz?

  Stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania jest kluczowe, aby partner mógł swobodnie dzielić się swoimi obawami. Zapewnij go, że nie będzie osądzony i wysłuchaj go z uwagą i bez przerywania.

  Przykład:

  “Kochanie, zauważyłam/em, że ostatnio jesteś jakiś/jakaś wycofany/a. Czy jest coś, o czym chciałbyś/chciałabyś porozmawiać, ale się boisz? Chcę cię wspierać i jestem tu, by cię wysłuchać. Pamiętaj, że nic nie jest tak złe, jak by się mogło wydawać, a razem możemy przez to przejść.”

 4. Jakie są Twoje potrzeby w tej relacji?

  Potrzeby każdego z nas są różne. Ważne jest, aby je poznać i wspólnie zastanowić się, jak je zaspokoić.

  Przykład:

  “Kochanie, chciałbym/chciałabym porozmawiać o naszych potrzebach w tej relacji. Czego Ci brakuje? Jakie są Twoje oczekiwania wobec mnie? Ja z kolei potrzebuję… Co możemy zrobić, abyśmy oboje byli szczęśliwi?”

 5. Czego oczekujesz ode mnie jako partnera/partnerki?

  Oczekiwania mogą być różne, ale warto je omówić, aby uniknąć rozczarowań. Ważne jest, aby być szczerym i otwartym na potrzeby partnera.

  Przykład:

  “Kochanie, chciałbym/chciałabym wiedzieć, czego ode mnie oczekujesz jako partner/partnerka. Jakie są Twoje oczekiwania w kwestii obowiązków domowych, spędzania czasu razem, okazywania uczuć? Ja z kolei oczekuję… Co możemy zrobić, abyśmy spełniali swoje oczekiwania?”

 6. Jak możemy poprawić naszą komunikację?

  Szukajcie rozwiązań, które będą dobre dla Was obojga. Być może potrzebujecie więcej czasu na rozmowy, lepszego słuchania się nawzajem, nauki wyrażania swoich uczuć w konstruktywny sposób lub skorzystania z pomocy **terapeut

 7. Co możemy zrobić, by częściej spędzać czas razem?

  Zaplanujcie wspólne aktywności, które sprawiają Wam radość. Może to być wyjście do kina, spacer, wspólne gotowanie, gra w planszówki, wycieczka rowerowa, a nawet po prostu oglądanie filmu na kanapie.

  Przykład:

  “Kochanie, ostatnio tak mało czasu spędzamy razem. Jak myślisz, co możemy zrobić, aby to zmienić? Może moglibyśmy raz w tygodniu chodzić na randki? Może moglibyśmy wspólnie zacząć chodzić na siłownię lub zapisać się na kurs tańca? Co byś chciał/a robić?”

 8. Jakie są nasze wspólne cele i marzenia?

  Wyznaczenie wspólnych celów może wzmocnić Waszą relację. Ważne, by były to cele realistyczne i ważne dla Was obojga.

  Przykład:

  “Kochanie, zastanawiam się, jakie są nasze wspólne cele i marzenia. Co chcielibyśmy osiągnąć w życiu? Gdzie chcielibyśmy razem pojechać? Czy jest coś, co chcielibyśmy zrobić wspólnie? Może moglibyśmy wspólnie oszczędzać na wymarzony dom? Może moglibyśmy założyć firmę?”

 9. Jak możemy rozwiązywać konflikty w sposób konstruktywny?

  Nauczcie się kłócić w sposób zdrowy. Unikajcie oskarżeń, pretensji i krzyków. Skupcie się na problemie i wspólnie szukajcie rozwiązania.

  Przykład:

  “Kochanie, ostatnio coraz częściej się kłócimy. Jak myślisz, co możemy zrobić, aby rozwiązywać konflikty w bardziej konstruktywny sposób? Może moglibyśmy ustalić pewne zasady kłótni? Może moglibyśmy dać sobie czas na ochłonięcie, zanim zaczniemy rozmawiać o problemie?”

 10. Czy czujesz się szczęśliwy/a w naszym związku?

  To ważne pytanie, które pozwala sprawdzić, jak Twój partner czuje się w relacji.

  Przykład:

  “Kochanie, chciałbym/chciałabym zapytać, czy czujesz się szczęśliwy/a w naszym związku. Czy jest coś, co Cię martwi? Czy jest coś, co mogę zrobić, abyś był/a szczęśliwszy/a?”

 11. Co mogę zrobić, by nasz związek był lepszy?

  Zapytaj partnera o jego pomysły na poprawę Waszego związku. Bądź otwarty na jego sugestie.

  Przykład:

  “Kochanie, chciałbym/chciałabym, aby nasz związek był jeszcze lepszy. Co Twoim zdaniem możemy zrobić, aby go usprawnić? Jakie masz pomysły? Jestem otwarty/a na Twoje sugestie.”

 12. Czy czujesz się komfortowo, mówiąc mi o swoich uczuciach?

  Stwórz atmosferę zaufania, w której Twój partner będzie czuł się bezpiecznie, mówiąc o swoich uczuciach.

  Przykład:

  “Kochanie, jest dla mnie ważne, abyś czuł/a się komfortowo, mówiąc mi o swoich uczuciach. Chcę wiedzieć, co czujesz i co myślisz. Pamiętaj, że możesz mi powiedzieć o wszystkim. Jestem tu dla Ciebie i chcę Cię wspierać.”

 13. Czy są jakieś tematy, których unikamy w rozmowach?

  Jeśli tak, zidentyfikujcie te tematy i spróbujcie porozmawiać o nich w atmosferze szacunku i zrozumienia.

  Przykład:

  “Kochanie, zauważyłam/em, że są pewne tematy, których unikamy w rozmowach. Czy jest coś, o czym chciałbyś/chciałabyś porozmawiać, ale się boisz? Może moglibyśmy spróbować porozmawiać o tym w bardziej otwarty sposób? Jestem gotowy/a do wysłuchania Cię.”

 14. Czy czujesz się bezpieczny/a w naszym związku?

  Bezpieczeństwo jest kluczowe dla zdrowej relacji. Zapytaj partnera, czy czuje się bezpieczny w Waszym związku i co możesz zrobić, by to bezpieczeństwo wzmocnić.

 15. Czy jest coś, co chciałbyś/chciałabyś mi powiedzieć, ale się boisz?

  Daj partnerowi czas i przestrzeń na to, by mógł Ci powiedzieć o swoich obawach.

  Przykład:

  “Kochanie, widzę, że coś Cię trapi. Czy jest coś, co chciałbyś/chciałabyś mi powiedzieć, ale się boisz? Jestem tu dla Ciebie i chcę Cię wysłuchać. Pamiętaj, że nie musisz się niczego bać. Możesz mi powiedzieć o wszystkim.”

Pamiętaj, że odpowiedzi na te pytania to tylko punkt wyjścia do dalszych rozmów i refleksji. Najważniejsza jest Wasza chęć do pracy nad związkiem i budowania zdrowej relacji.

Marcin kulpinski psycholog
O Marcin kulpiński
Psychoterapeuta o szerokim doświadczeniu, skupiający się na efektywności działań i budowaniu relacji z klientem. Specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, ale stosuje też techniki z innych nurtów. Pomaga w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, budowaniu wiary w siebie, rozwoju umiejętności komunikacyjnych i innych. Prywatnie interesuje się psychologią pozytywną i sportem amatorskim.